Muzyka relaksacyjna ? jak działa i kiedy ją stosować?

Dodał(a): Muzyka Relaksacyjna


Województwo: Cała Polska
Miasto: https://www.youtube.com/watch?v=gpmSaiMevYU

Wyświetleń: 139

Muzykę kocha prawie każdy, choć jej gatunki często ludzi różnią. Spełnia ona przeróżne role, pozwalając na uzyskanie dawki energii, jak i na skupienie. Jest też muzyka, która ma za zadanie relaksować nas po długim, ciężkim dniu, kiedy odprężenie jest jedynym, czego pragniemy. Jak dokładnie działają te kojące dźwięki i kiedy warto je stosować?

Jak działa muzyka relaksacyjna?

Już od dawna wiemy, że muzyka potrafi wpływać na nastrój. Smutny utwór potrafi nawet najbardziej emocjonujący dzień zmienić na melancholijny, gdy zapoczątkuje proces wspominania ważnych sytuacji z naszej przeszłości. Z drugiej jednak strony dźwięki, które nazywamy muzyką, potrafią pobudzić nas w poranki, gdy kompletnie niczego nie pragniemy poza pozostaniem w łóżku.

Muzyka relaksacyjna działa, jak sama nazwa wskazuje, uspokajająco i odprężająco. Jest to najczęściej seria dźwięków, które utrzymane są w powolnym tempie, zbliżonym do optymalnej pracy serca, więc sześćdziesięciu uderzeń na minutę ? można rytm ten sobie porównać do bicia zegarków ściennych. Muzyka ta wprawia nas w nastrój wypełniony bezpieczeństwem i zadowoleniem.

Dźwięki te wykazują również właściwości czysto fizjologiczne. Potrafią pozytywnie wpływać na układ immunologiczny, a wszystko to przez redukcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Może to pomóc w walce z tak prozaicznymi problemami, jak katar czy ból gardła.

Kiedy stosować muzykę relaksacyjną?

Muzyka relaksacyjna sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy się uspokoić, jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Bardzo często jest ona polecana w muzykoterapii, którą przeprowadzają profesjonalni terapeuci. Swój użytek znajduje również w różnego rodzaju gabinetach zabiegowych, gdzie wpływa na zredukowane poczucia bólu i dyskomfortu.

Nie musi jednak zaistnieć specyficzna sytuacja zewnętrzna, aby muzyka relaksacyjna była dobrym pomysłem. Jest to też świetna metoda na poprawę jakości codziennego snu. Delikatna, cicha i głęboka muzyka w słuchawkach może wpłynąć pozytywnie na uczucie relaksacji i odnowy sił każdego ranka.

Posłuchaj - https://www.youtube.com/watch?v=gpmSaiMevYU